Kredyt studencki – czym jest i jak go dostać?

Porównywarka pożyczek online

Kredyt studencki – czym jest i jak go dostać?

kredyt studencki

Kredyt studencki to dostępny przez cały rok i przyznawany na preferencyjnych warunkach kredyt przeznaczony na finansowanie kształcenia i pobytu na studiach. Ten rodzaj kredytu udzielany jest przez wybrane banki komercyjne. Jego funkcjonowanie, regulacje prawne i regulacje logistyczne nadzoruje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przy udziale Funduszu Kredytów Studenckich finansowanym z budżetu państwa. 

Kredyt studencki – co to jest?

Od roku 1998, daty powstania pierwszych regulacji kredytów dla osób studiujących, udzielono ich ponad 404 tys. W 2019 r. banki udzieliły 2.166 preferencyjnych kredytów studenckich. Zasady ich udzielania niewiele się zmieniają. Podstawową zmienną jest wysokość dochodu na osobę w rodzinie. W roku 2022 nie może ona przekroczyć 3000 zł. 

Warunki udzielania kredytu studenckiego

Przed złożeniem wniosku o kredyt warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi szczegółami i regulacjami. To, co każdy student powinien wiedzieć:

  • otrzymany kredyt można przeznaczyć na dojazdy, opłatę czesnego, opłatę kwatery czy akademika, a nawet można go zainwestować
  • oprocentowanie kredytu to zaledwie 0,875% w skali roku a to za sprawą dopłat państwa do niego
  • raty miesięczne mogą wynieść: 400, 600, 800, 1000 zł.
  • wysokość rat ustala się indywidualnie na podstawie poziomu potrzeb
  • kapitał kredytu może zostać umorzony pod warunkiem, że student jest w grupie najlepszych studentów na swojej uczelni
  • okres bez spłaty po zakończeniu studiów może wynieść nawet dwa lata
  • zawsze można wnioskować do banku o obniżenie miesięcznej raty spłaty, zawieszenie spłaty a nawet o umorzenie kredytu

Dla kogo kredyt studencki?

Aby otrzymać kredyt studencki trzeba oczywiście być na liście studentów danej uczelni lub mieć otwarty przewód doktorski. Ważnym elementem oferty kredytowej jest też możliwość ubiegania się o pieniądze przez studentów zarówno uczelni publicznych jak i prywatnych. Nie ma również znaczenia czy studia mają charakter zaoczny, czy dzienny. Nieistotny jest także poziom studiów, mogą to być licencjackie, inżynierskie, magisterskie czy doktoranckie. Student nie może jednak przekroczyć bariery 25 lat. 

Kredyty studenckie jako najbardziej oczywisty sposób finansowania nauki

Banki, które udzielają najwięcej kredytów studenckich to:

  • PKO Bank Polski
  • Bank Pekao SA
  • Bank Polskiej Spółdzielczości

Pomimo dostępności tego typu kredytów, polski student korzysta z tej formy finansowania studiów cały czas w znikomym procencie. To zaledwie 5% ogółu studentów beneficjentów projektu, tymczasem poza granicami, w USA czy Wielkiej Brytanii nawet 70% studentów otrzymuje kredyt na ten etap życia. Te niewspółmierne kwoty wynikają m.in z różnego podejścia instytucji do kredytowania studiów. W Polsce jest on traktowany przez państwo jako zapomoga dla osób w trudnej sytuacji materialnej, za granicą to metoda pozwalająca na opłacenie studiów i wszystkich pochodnych wynikających z procesu kształcenia.

Innym rozwiązaniem, które umożliwi zdobycie dodatkowych środków na studia jest np. pożyczka od rodziców.  

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *