W jaki sposób udzielana jest pozabankowa pożyczka gotówkowa?

Porównywarka pożyczek online

W jaki sposób udzielana jest pozabankowa pożyczka gotówkowa?

pożyczka gotówkowa

Bankowe procedury, konieczność umawiania wizyt lub oczekiwania w kolejkach przed placówką z uwagi na stan epidemii mogą zniechęcić do zaciągania kredytów. Proste zasady, formalności bez wychodzenia z domu to tylko niektóre zalety pożyczania przez internet, korzystając z firm pożyczkowych.

Choć pożyczka gotówkowa kojarzona jest zwykle z bankowym produktem kredytowym, bo rzeczywiście kredyt jest tak często reklamowany, stanowi też finansowanie oferowane na rynku pozabankowym. Firmy pożyczkowe nie stosują słowa kredyt, chyba że w rozumieniu kredytu konsumenckiego. W jaki sposób udzielana jest pozabankowa pożyczka gotówkowa? Zdradzamy, czy konieczne są zaświadczenia i jak przebiega proces wypłaty środków pożyczkobiorcy.

Czy internetowa pożyczka gotówkowa to bezpieczne finansowanie? Poznaj nowe ustawowe limity kosztów pozaodsetkowych

Jednym z działań rządowych od kilku już lat jest zwiększanie zakresu ochrony rynku finansowego przed działaniami przestępczymi. Instytucje pożyczkowe podlegają szeregu regulacjom, wymagających coraz stosowania przejrzystych zasad w pożyczaniu pieniędzy, aby zabezpieczyć interesy konsumenta. Część prawnych rozwiązań to efekt implementowania dyrektyw unijnych, jak np. nowa ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu. Wiele przepisów zostało zaostrzonych przez ustawodawcę dla ograniczenia nieuczciwych zapędów pożyczkodawców. O nieuczciwości informuje Komisja Nadzoru Finansowego.

Legalnie działające firmy pożyczkowe muszą prowadzić swe działania w ramach wytycznych stanowionych przez ustawę antylichwiarską, która ustala nawet limity kosztów! Te uległy obniżeniu ze względu na zastosowanie tarczy antykryzysowej. Nowo zaciągnięta pożyczka gotówkowa na 30 dni może mieć koszty pozaodsetkowe na poziomie maksymalnym 5%. Udzielona na dłużej natomiast to od 15% do 21% w okresie rocznym. Przewidziano także poziom kosztów na poziomie 45% niezależnie od długości trwania umowy.1

W jakich etapach jest udzielana pożyczka gotówkowa online?

Najsprawniej udzielana jest pożyczka gotówkowa online. To ona posłuży do wyjaśnienia poszczególnych procedur. Można wymienić 3 etapy wnioskowania o pożyczkę gotówkową:

  1. Zdefiniowanie, jaka pożyczka jest potrzebna – czyli ustawienie kwoty oraz okresu, na jaki pożyczkodawca ma pożyczyć pieniądze.
  2. Wypełnienie wniosku – czyli podanie podstawowych danych, które posłużą pożyczkodawcy lub pośrednikowi do dalszych procedur. Należy podać prawdziwe, aktualne dane. 
  3. Potwierdzenie tożsamości – można spotkać dwa sposoby na przejście przez ten etap: przelew weryfikacyjny lub logowanie na konto w aplikacji udostępnianej w serwisie pożyczkowym. Drugi sposób jest znacznie szybszy i umożliwia weryfikację nawet w dni wolne od pracy.

Te etapy obejmują działania pożyczkobiorcy. Dalsze czynności prowadzi głównie firma pożyczkowa, wykorzystując nowoczesne technologie stosowane w branży finansowej. 

Pozabankowa pożyczka gotówkowa a zaświadczenie o dochodach

Opisane etapy ubiegania się o pożyczkę gotówkową nie przewidują skanowania ani innego sposobu na dołączenie zaświadczenia o dochodach. Ten dokument wydawany przez podmiot wypłacający wynagrodzenie lub określone świadczenie nie jest obligatoryjny w każdej firmie pożyczkowej. Co więcej, zwykle nie pojawia się w wymaganiach. Pożyczkodawcy wystarczy deklaracja wnioskodawcy o jego dochodach we wniosku pożyczkowym. Do ustalenia sytuacji finansowej klienta może wykorzystać rejestry dłużników lub wybrać takie zabezpieczenie pożyczki, które zniweluje ryzyko pożyczenia pieniędzy. Trzeba pamiętać o tym, że w trakcie trwania umowy pożyczkodawca może zażądać przedłożenia dokumentu potwierdzającego dochód pożyczkobiorcy.  

W jaki sposób jest wypłacana pożyczka gotówkowa?

Określenie „gotówkowa” odnosi się do przedmiotu pożyczki, a jest nim gotówka. Nie oznacza to jednak, że może zostać przekazana pożyczkobiorcy tylko osobiście. Firmy pożyczkowe praktykują kilka podstawowych wariantów wypłaty gotówki. Najczęściej pożyczka gotówkowa trafia:

  • na konto osobiste, które zostało użyte do weryfikacji danych,
  • przez czek GIRO realizowany na poczcie bezpośrednio do rąk pożyczkobiorcy za okazaniem dokumentu tożsamości,
  • przez pracownika firmy pożyczkowej bezpośrednio w ręce pożyczkobiorcy podczas umówionego spotkania celem sporządzenia umowy pożyczki w domu klienta.

Na co może zostać wykorzystana pożyczka gotówkowa?

Pożyczone pieniądze można wykorzystać w dowolny sposób. To również zaleta pożyczek gotówkowych. Nie trzeba definiować co będzie przedmiotem finansowania. Pieniędzmi z pożyczki pozabankowej można dowolnie, na przykład finansując wakacje czy spłacając inne zobowiązanie.  

https://konsumenci.org/aktualnosci,nizsze-koszty-kredytow-i-pozyczek-konsumenckich-rozwiazania-z-tarczy-antykryzysowej,420

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *